Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná

SWOT analýza

Čo je SWOT analýza???


SWOT analýza je univerzálna analytická technika zameraná na zhodnotenie vnútorných a vonkajších faktorov ovplyvňujúcich úspešnosť organizácie alebo nejakého konkrétneho zámeru (napríklad nového produktu či služby). Najčastejšie je SWOT analýza používaná ako situačná analýza v rámci strategického riadenia.

 

Autorom SWOT analýzy je Albert Humphrey, ktorý ju navrhol v šesťdesiatych rokoch 20. storočia. SWOT je akronym z počiatočných písmen anglických názvov jednotlivých faktorov:

Strengths - silné stránky
Weaknesses - slabé stránky
Opportunities - príležitosti
Threats - hrozby

 

SWOT analýza hodnotí vnútorné a vonkajšie faktory:

  • vnútorné faktory zahŕňajú hodnotenie silných (Strengths) a slabých stránok (Weaknesses), 
  • vonkajšie faktory zahŕňajú hodnotenie príležitostí (Opportunities) a hrozieb (Threats), ktoré súvisí s okolitým prostredím organizácie.

 

Využitie SWOT analýzy v praxi:

Vzhľadom k tomu, že SWOT analýza je veľmi univerzálny a jednou z najpoužívanejšíchanalytických techník, je jej využitie v praxi veľmi široké. Je možné ju použiť pre organizáciu/podnik ako celok alebo pre jednotlivé oblasti, produkty alebo iné zámery. Je tiež širšie súčasťou riadenie rizík, pretože postihuje kľúčové zdroje rizík (hrozby), pomáha si ich uvedomiť a prípadne nastaviť protiopatrenia. Pre vonkajšie faktory platí, že je potrebné vopred jasne stanoviť, čo sa za nich, vzhľadom na analyzovaný problém alebo subjekt, považuje. Môže to byť okolí podniku alebo okolia jednej organizačnej jednotky.

 

V rámci prípravy Programu hospodárskeho a sociálneho rozvoja mesta na roky 2014-2020 bola takáto SWOT analýza na silné a slabé stránky, príležitosti a hrozby zostavená aj na podmienky Mesta Turčianske Teplice. Jej výsledky nájdete v priloženom súbore:

SWOT analýza mesta

 

matica 2x2 SWOT analýzy


 

dnes je: 19.10.2019

meniny má: Kristián

podrobný kalendár

webygroup

Deutch version
English version
Úvodná stránka