Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná

Rozvoj kúpeľného regiónu

Rozvoj kúpeľného regiónu

Na roky 2005 - 2006 mesto získalo podporu aj v rámci cezhraničnej spolupráce s Poľskou republikou v rámci programu INTERREG IIIA. Aktivity so severným partnerom zamerané na rozvoj turistického ruchu, výmenu skúseností s partnerom z Poľska a vybudovanie nových tematických turistických trás boli podporené z prostriedkov Európskej únie aj štátu vo výške 1,9 mil. Sk. V rámci tohto projektu bolo vybudovaných 6 tematických trás a to: Trasa po kultúrnych pamiatkach horného Turca, Agroturistická trasa, Trasa po minerálnych prameňoch, cyklotrasy, Rozprávková trasa a Enviromentálna trasa. Na otvorení týchto trás sa zúčastnili v mesiaci jún aj partneri z Poľska, ktorí sa aktívne zapojili do všetkých súťaží a atrakcií.

Trasa po kultúrnych pamiatkach je určená predovšetkým pre milovníkov historických pamiatok a zaujímavostí. Väčšiu časť trasy je možno absolvovať peši, na presun do odľahlejších častí sa odporúča bicykel alebo auto. Dĺžka trasy je cca 25 km. Trasa vedie po miestnych komunikáciách a cestách I. a II triedy v okrese Turčianske Teplice.

Agroturistická trasa je určená predovšetkým pre milovníkov prírody a najmä koní. Trasu sa odporúča absolvovať na bicykli alebo autom. Dĺžka trasy je cca 30 km. Trasa vedie po miestnych komunikáciách a cestách I. a II triedy v okrese Turčianske Teplice.


Trasa po minerálnych prameňoch je určená predovšetkým pre milovníkov prírody a špeciálne milovníkov minerálnych prameňov. Väčšiu časť trasy je možné absolvovať peši, na presun do odľahlejších častí je potrebný bicykel alebo auto. Dĺžka trasy je cca 25 km. Trasa vedie po miestnych komunikáciách a cestách I. a II triedy v okrese Turčianske Teplice.


Cykloturistické trasy horného Turca, ktorých začiatok je z východiskového bodu v centre Turčianskych Teplíc sú určené hlavne pre rekreačných, amatérskych cyklistov a cykloturistov. Hlavné informačné miesto poskytne cyklistom základné údaje o jednotlivých trasách, ich kilometrické údaje a panel s mapou pre lepšiu regionálnu orientáciu. Cyklotrasy sú v teréne vyznačené klasickým cykloturistickým značením prostredníctvom maľovaného značenia a prvkami orientačného značenia: cyklotabuľkami. Jednotlivé trasy sú vedené po cestách I. a II. triedy a po lesných a poľných cestách. Cyklotrasy vytvárajú zmysluplnú sieť, ktorá prepája celý Turiec a prostredníctvom nej je možné navštíviť aj menej dostupné zaujímavé miesta. Z hľadiska projektu Rozvoj kúpeľného regiónu je významné dobudovanie a dovyznačenie jednotlivých trás kvalitným značením a orientačným systémom. Ide najmä o informovanie turistov o zaujímavých miestach na trase, ktoré sa oplatí navštíviť.


Rozprávková trasa kopíruje Náučný chodník Lesopark Bôr, v ktorom je každoročne organizované podujatie pre deti Cesta rozprávkovým lesom. Ide o podujatie, ktorého sa zúčastňuje približne 400 prevažne malých detí s rodičmi. Podujatie zaznamenáva čoraz väčší úspech a keďže sa jeho účastníci dožadujú opakovania niekoľkokrát v roku, v rámci tohto grantu bola zrealizovaná aj Rozprávková trasa, ktorá by mala slúžiť deťom počas celého roka. Jednotlivé stanovištia Rozprávkovej trasy sú označené tabuľkami s rozprávkovými bytosťami, ktoré naživo môžu vzhliadnúť počas podujatia usporadúvaného pri príležitosti dňa detí. Zmyslom takejto trasy je zvýšiť záujem detí a ich rodičov absolvovať výlety do neďalekého lesoparku nielen vtedy, keď sa organizuje mestské podujatie, ale aj v iné dni v roku.


Enviromentálna trasa je naplánovaná ako sieť, ktorú je možné absolvovať peši alebo na bicykli. Jednotlivé ciele tejto trasy, resp. enviro trás sú v teréne označené tabuľkami s krátkym opisom lokality a jej významu. Trasa je určená najmä pre milovníkov prírody, ktorí chcú získať viac informácií o najbližšom prírodnom prostredí okolia Turčianskych Teplíc a fyzicky navštíviť tieto enviromentálne zaujímavé miesta. Dĺžka trás nie je presne uvedená z dôvodu individuálneho posúdenia každého účastníka.


 

dnes je: 18.10.2019

meniny má: Lukáš

podrobný kalendár

webygroup

Deutch version
English version
Úvodná stránka