Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná

Program hospodárskeho a sociálneho rozvoja mesta

Čo PHSR vlastne znamená?


PHSR je sktratka, s ktorou sa už občan určite niekde stretol resp. zachytil v lokálnych prípradne štátnych médiach. Po rozmenení na drobné pod touto skratkou rozumieme Program hospodárskeho a sociálneho rozvoja (daleľ teda len "PHSR").

 

Tento program môžeme chápať resp. definovať vo viacerých rovinách. Najpodstatnejšie budú však dve dimenzie nevyhnutnosti existencie takéhoto dokumentu pre mestá a obce:

  • tou prvou je, že PHSR má charakter strategického, resp. strednodobého rozvojového dokumentu (7 rokov). Má byť nositeľom rozvojovej politiky obce, predstáv jej vedenia a obyvateľov o smerovaní rozvoja obce. Spracovaním PHSR mesto dáva najavo záujem o svoju budúcnosť, ako aj o budúcnosť svojich obyvateľov, pričom v podobe dokumentu PHSR získava mesto nástroj na aktívne riadenie rozvoja založené na iniciovaní potrebných a žiaducich zmien. Jasné stanovenie rozvojových priorít umožní mestu realizovať dlhodobý rozvoj založený na cielenej stratégii a nie na náhlych, nekoordinovaných rozhodnutiach.
  • a druhý veľmi dôležitý význam PHSR spočíva v tom, že prijatie tohto dokumentu je nevyhnutným predpokladom na možnosť čerpania prostriedkov z Európskej únie ako pre mestský úrad, tak aj pre všetky subjekty na území mesta – podnikateľské aj neziskové. 

 

PHSR mesta svojím spôsobom poskytuje komplexný pohľad na:

- súčasný stav hospodárskeho a sociálneho rozvoja mesta a

- stanovuje:

  • strategické ciele,
  • rozvojové priority a
  • strategické oblasti, 

v súlade s cieľmi Národného strategického referenčného rámca Slovenskej republiky ako aj s PHSR samosprávneho kraja. 

 

 


 

dnes je: 18.10.2019

meniny má: Lukáš

podrobný kalendár

webygroup

Deutch version
English version
Úvodná stránka